SKVĚLÉ nic salt liquidy TI Juice. Pestrá paleta příchutí. Vyrobeno z prémiových surovin.

Odpařovač (clearomizér)

clearomizers_I
 

Jak v odpařovači (clearomizeru) vzniká pára, co je to žhavící hlava, jak často se mění či jaký zvolit odpor žhavící spirálky Vám zodpovíme na tomto místě.
 
1. Co to je a k čemu slouží?
 
Odpařovač je jednou ze dvou částí, ze kterých se elektronická cigareta skládá (tou druhou je baterie - o té se vše dozvíte zde) a bez které bychom si rozhodně nezakouřili.
 
Plní se tekutou náplní (e-liquidem) a může mít různou velikost, objem (množství liquidu, které je schopen pojmout - např. 2ml), tvar, design, způsob plnění a žhavení. Vždy ale plní svou základní funkci, kterou je odpařování náplně. V odpařovači tedy dochází k tvorbě páry, kterou pak vdechujeme.

 
2. Názvy odpařovačů aneb kdo se má v těch "...mizérech" vyznat?
 
Mluvíme-li v naší poradně o předmětném dílu e-cigarety, záměrně většinou používáme počeštěné označení "odpařovač", neboť toto nejlépe vystihuje jeho podstatu a je natolik obecné, že jím můžeme obsáhnout veškeré typy, aniž bychom se vyjadřovali nepřesně či nějakou skupinu opomíjeli. Je to, jako bychom říkali "mobilní telefon" a nerozlišovali zda dotykový, sklápěcí, tlačítkový apod.
Nejčastěji se ale setkáváme s daleko složitějšími názvy, jako je clearomizer, tank, atomizer, glassomizer, cartomizer, peakomizer aj. Popravdě řečeno, nemá smysl si nad nimi lámat hlavu a řešit, proč se některý odpařovač jmenuje tak a jiný zase onak.
Dá se ovšem říci, že nejrozšířenější je dnes označení "clearomizer" z angl. "clear" = "čirý", "průhledný". Vesměs se tak označují moderní odpařovače s průhledným tělem, do kterého se plní e-liquid (náplň).

 
3. Žhavící hlava aneb jak vzniká pára?
 
Nejdůležitější součástí standardního odpařovače je tzv. žhavící hlava. Jedná se o vyměnitelný díl, který podléhá opotřebení a má tedy charakter spotřebního zboží. Obsahuje odporový drátek (spirálku) a sací médium (bavlnu či knot). Po aktivaci baterie putuje proud ke spirálce, ta se rozžhaví, vzniká teplo a z liquidem nasáknuté bavlny (knotu) se tak začne tekutina odpařovat a měnit se v páru, která stoupá k náustku a do úst uživatele. Jedná se o stejný princip, jako když se rozžhaví wolframové vlákno v žárovce, když doma sepneme vypínač.
Drátek se časem zanáší "napaleninami" a ztrácí své žhavící schopnosti. Podobně bavlna zase ztrácí schopnosti sát liquid a celá žhavící hlava tak časem bude produkovat méně páry, což je první příznak nutnosti hlavu vyměnit za novou.

 
4. Kdy vyměnit žhavící hlavu?
 
Jak jsme uvedli, prvním signálem je pokles dýmivosti, tedy slábnoucí produkce páry. To je okamžik, ve kterém doporučujeme hlavu vyměnit za novou a nečekat na další, závažnější důsledky stárnoucí hlavy, jako jsou:
 
pachuť spáleniny: postupné zanášení spirálky ústí ve zkreslené podání chuti Vašeho liquidu až k nepříjemné, připálené příchuti.
- nasátí náplně: vlivem snížené schopnosti žhavení se tekutý liquid nedokáže plně přeměnit v páru a může se při potahu dostat do úst.
protékání náplně: slabé žhavení a neschopnost tvorby páry způsobuje přesycení hlavy liquidem, který  pak skrze ní protéká ven z odpařovače, dostává se na baterii a může tak způsobit i její poškození v podobě vyzkratování.

 
5. Jak často se hlava mění?
 
To je vysoce individuální záležitost, kterou ovlivňuje řada faktorů. Zatímco někdo musí hlavu vyměnit již po týdnu, jinému vydrží třeba týdnů několik.
Zásadní je zejména četnost používání e-cigarety a dále odpor hlavy, výkon baterie (čím vyšší, tím kratší životnost), styl vapování, použitý liquid, údržba atd.

 
6. Z čeho je žhavící spirálka vyrobena?
 
Odporový drátek (spirálka) může být vyroben z různých materiálů, vždy se však logicky jedná o vodiče elektrického proudu. Takový materiál musí snášet vysoké teploty, být odolný proti korozi, případně vykazovat další žádoucí vlastnosti. Používá se tedy Kanthal, Niklchrom, Nikl, Titan, případně Nerez.
Různé materiály mají i různé vlastnosti a předurčují žhavící hlavu (a tedy celý odpařovač) pro různé možnosti použití. Např. pro tzv. režim kontroly teploty (TC režim - vše o něm zde) nelze použít Kanthal či Niklchrom, Nikl zase není vhodný pro režim výkonu.

 
7. Odpor jako důležitý parametr 
 
U popisku každé žhavící hlavy (resp. odpařovače) se vždy setkáme s informací, jaký má odpor (např. 1.8ohm). Co nám takové číslo říká?
Podstatnou charakteristikou odporového drátku je právě jeho odpor. Jedná se o fyzikální veličinu, jejíž jednotkou je "ohm" a která nám říká, jak dobře vede drátek elektrický proud. Přitom platí, že čím vyšší je odpor, tím méně proudu k sobě drátek pouští. Pokud si elektrický proud představíme jako proud vody ze sprchové hlavice, pak čím více je hlavice zanesena vodním kamenem (ten představuje odpor), tím méně vody nám bude téci.
 
Vyšší odpor spirálky (a tedy menší množství proudu ve žhavící hlavě) má za následek její slabší žhavení, méně tepla a tím i méně páry. Zároveň však dochází k úspoře liquidu, který se spotřebovává pomaleji, k pomalejšímu vybíjení baterie a prodloužení životnosti spirálky.
 
Naopak čím nižší odpor bude, tím intenzivnější bude žhavení a více vzniklého tepla odpaří více liquidu a vytvoří tak více páry. Logicky nám pak bude náplň z clearomizeru mizet rychleji, baterie se dříve vybije a odporový drátek se rychleji opotřebuje.
Je tak na každém uživateli, zda bude preferovat více husté páry za cenu vyšší spotřeby či upřednostní spíše maximální úsporu náplně.

 
8. Odpor a Sub-Ohm odpařovače
 
Výraz "sub-ohmový" odpařovač (jinak též nízkoodporový - neboť jak již víme, ohm je jednotkou odporu) by se dal volně přeložit snad jako "pod-ohmový". Takto se označují clearomizery, jež používají žhavící hlavy s velmi nízkým odporem cca do 1.0ohm.
Vlastností takových clearomizerů je velmi intenzivní žhavení způsobující masivní tvorbu husté páry a potahování přímo do plic, vysoká spotřeba liquidu, vysoké nároky na výkon a kapacitu baterie a kratší životnost žhavící hlavy.
Oproti tomu z odpařovačů s vyššími odpory se potahuje jako z papírové cigarety, tedy nejprve do úst a až následně do plic (tzv. MTL=Mouth To Lung=z úst do plic).
 

 
9. Kompatibilita aneb které odpařovače na kterých bateriích používat?
 
 
Odpařovače mají vždy jeden z následujících typů závitů (obdobně jako baterie):
 
vnější (tzv. "eGo") - vnitřní (tzv. "510"). Při pohledu na ně je patrné, že oproti eGo clearomizerům mají ve spodní části viditelný "výstupek" se závity, který se zašroubuje právě do vnitřního závitu baterie.

Obecně platí, že designově se na menší baterie hodí spíše eGo clearomizery a clearomizery typu 510 se zase lépe vyjímají na větších, velkokapacitních bateriích a na Gripech.
 
Pokud by nějaká baterie (týká se spíše gripů) obsahovala třeba jen závit 510, dá se i tento handicap eliminovat použitím přechodky závitů, díky níž získáme také eGo závit.

 
10. Záruka vs. garantovaná životnost
 
Clearomizer a zejména pak žhavící hlava je spotřební zboží a vzhledem k tomu se pro účely reklamace setkáme se zákonným pojmem "garantovaná životnost". Ta znamená, jak dlouho Vám garantujeme, že si hlava udrží své žhavící schopnosti tak, aby jste ji mohli plnohodnotně využívat.
Tato doba bude samozřejmě kratší než 2 roky (zákonný pojem "záruka"), neboť hlava nám jednoduše tak dlouho sloužit nemůže. Poskytujeme Vám tedy standardní lhůtu garantované životnosti v trvání cca 7-10 dnů dle typu hlavy, za předpokladu dodržování všech zásad pro správné používání.
 
11. Specifické typy odpařovačů
 
Jelikož smyslem tohoto článku je poskytnout základní informace začínajícím uživatelům, nevěnujeme se zde typům odpařovačů, které jsou výsadou spíše zkušených vaperů. Takovými jsou např. ty, jež nemají nádobku (tank) na liquid, ale tento se pouze dokapává přímo na spirálku, přestavitelné modely pro tvorbu maximálních "mraků" páry apod.