SKVĚLÉ nic salt liquidy TI Juice. Pestrá paleta příchutí. Vyrobeno z prémiových surovin.

E-cigarety jsou skutečně zdravější. Co ještě zjistila první studie?

e-cigo_IJsou elektronické cigarety zdravější než tabák nebo naopak do těla přináší více škodlivých látek? První studie začala jejich účinky sledovat dlouhodobě. A výsledek? Riziko rakoviny je výrazně nižší než v případě klasických cigaret. Výsledky letité práce vědců představil server The Daily Dot.

Snad každých pár měsíců vyjde studie, která porovnává účinky kouření elektronických cigaret, které srovnává s cigaretami z tabáku. A pokaždé dojde k jinému závěru. Tento cyklus studií se opakuje už od té doby, co e-cigarety na trh dorazily. Alternativa „zapalování si“ zaznamenala boom mezi kuřáky, přesto si nikdo nebyl dodnes jistý, jestli jde o zdravější zlozvyk nebo naopak škodí ještě více než tabák.

Účinkům tabákových cigaret se vědci věnovali intenzivně celá desetiletí. A zpravidla docházeli k závěrům, které potvrzovaly různé negativní účinky kouření na lidské zdraví. Studie byly založené na dlouhodobém zkoumání. Zato výzkumy e-cigaret dosud pouze analyzovaly samotný výrobek nebo zkoumaly účinky na zvířatech a buněčných modelech.

Nová studie Cancer Research UK ale zjišťovala účinky elektronických cigaret z pohledu právě dlouhodobého užívání a jeho vlivu na lidské tělo. Studie se zaměřila na několik skupin kuřáků a exkuřáků: na ty, kteří kouří běžné cigarety, bývalé kuřáky, kteří přešli na e-cigarety, bývalé kuřáky na substituční nikotinové terapii a bývalé kuřáky, kteří dnes kouří elektronicky nebo užívají i náhradní nikotinovou terapii.

A výsledek je jednoznačný. Významně nižší hodnoty karcinogenů měli v těle ti, kteří kouří pouze e-cigarety a odnaučení kuřáci s nikotinovými náhražkami. Na rozdíl od těch, kteří zůstali věrní tabáku, kuřáci obou cigaret a kuřáků, kteří zároveň užívají nikotinovou odvykací terapii.

Analýza moči a slin 181 účastníků výzkumu prokázala, že hladina chemických látek spojených s rakovinou je u 97,5 procenta testovaných nižší u odnaučených kuřáků, kteří vdechují výpary z elektronických cigaret než u dlouhodobých kuřáků.

„Plyne z toho jasná správa pro kuřáky a uživatele e-cigaret. Dlouhodobé používání elektronických cigaret je pravděpodobně zdraví prospěšnější, obzvlášť vzhledem k riziku vzniku rakoviny ve srovnání s běžným kouřením. E-cigarety jsou podstatně bezpečnější než cigarety z tabáku,“ cituje server The Daily Dot Liona Shahaba, který je jedním z vědců podílející se na dlouhodobé studii.

Rakovina ovšem není jediným rizikem zlozvyku. Podle Shahaba bude potřeba kuřáky ještě déle sledovat, aby bylo možné objevit případné další vlivy kouření elektronických cigaret na dýchací a kardiovaskulární systém.


Zdroj: www.info.cz